FIT TESTy
V historii IPMS NYMBURK, z.s. je léto roku 2017 čtvrtým rokem, kdy se věnujeme konceptu stavění modelů metodou nazvanou "fit test". Pojem "fit test" (fit - pasování, test - zkouška) se vžil i u dalších modelářů, kteří tak nazývají své stavby prezentované na jiných modelářům určených informačních platformách. Pro nás to znamená, že jsme zvolili neotřelý název a přináší nám to zadostiučinění, že o takto pojaté stavby modelů je zájem. Výčet modelů, které máme za sebou (až na pár výjimek, kdy byl výrobek představen pouze nafocením jeho obsahu), představuje už slušnou řádku převážně tuzemských stavebnic, na které se zaměřujeme primárně.

Fit testy v podobě fotoreportů doprovázených stručným slovním komentářem mají za cíl představit obsah výrobku, ukázat postup stavby za dodržení instrukcí uvedených v návodu a komentářem vloženým přímo do fotografií upozornit na problémová místa stavby s důrazem na pasování dílů, aniž by byly výlisky nějak zvlášť upravovány kromě jejich začištění. Snažíme se oprostit od hodnocení jakou technologií je výrobek zpracován. Uznáváme sice, že případné nepasování dílů může být způsobeno limity zvolené výrobní technologie, což by však nemělo znamenat, že se tím v recenzích mohou omlouvat zjevné chyby nejenom v sestavitelnosti, ale i ve tvarové přesnosti. To vše při skutečnosti, že za takový výrobek zákazník zaplatí mnohdy nemálo peněz aniž by předem věděl, co ho při stavbě čeká.  To je ostatně také jeden z důvodů, proč jsme tento koncept stavby zvolili. Snažíme se vybírat stavebnice, které jsou na trhu čerstvou novinkou, aby jste se mohli s případnými úskalími stavby včas seznámit. 

Ve fit testech naleznete bezmála 200 témat věnovaných převážně plastikovým modelům letadel, ke kterým Jarda Kubát přidal i pár figurek od tuzemských výrobců. Mezi fit testy jsou i témata věnovaná představení modelu nafocením jeho kompletního obsahu, kterým se kromě Libora Malého a Jardy Gallera věnuje také Zdeněk Šebesta a Ivan Gruncl. Fotografie jak ve fit testech, tak v představení se jsou dostatečně veliké na to, aby si čtenář udělal o výrobku vlastní úsudek, aniž by se o něm musel psát podrobný textový doprovod, jak tomu jinde bývá zvykem.

Na výsledky našeho snažení  lze nahlédnout v jednotlivých tématech našeho diskuzního fóra.