VRTÁČKY  S  ROZŠÍŘENÝM  DŘÍKEM

 

            Národ plastikovomodelářský se skládá z různých individuí. Jsou jimi ti šťastnější, co mají zručnost danou  do vínku matičkou přírodou a pak ti druzí, u kterých se trpělivost pokouší snoubit s vytrvalostí a kteří si obě vlastnosti musí osvojit dlouholetým tréninkem. Výstupem z těchto dvou základních kategorií jsou pak vesměs pohledně propracované modely, které v českých a moravských krajích (a nepochybně na Slovensku tiež) patřívají k evropsko-světové špičce. K vypiplávání plastikových miláčků a ukájení modelářských tužeb je nezbytné vlastnit řadu různých, ať už podomácku či průmyslově vyráběných, udělátek. Do druhé kategorie patří určitě i mikrovrtáčky. 

         Produkt zde anoncovaný má původ v dobách minulých, což je s ohledem na jeho kvalitu a způsob zpracování kupodivu výhodou. A navíc - tehdy ocel bývala ještě echt Stahl. O době jejich vzniku napovídá název jednoho z výrobců - SONP Kladno (pro později narozené Spojené ocelárny národní podnik tamtéž). Nejpodstatnější ovšem je, že jsou všechny opatřeny rozšířeným koncem (tzv. dříkem), který je jedinečný při práci s mikrovrtačkou, do jejíhož sklíčidla se dají upnout. Při vrtání mikrovrtačkou je dobré mít napájecí adaptér s možností regulace elektrického napětí umožňující vrtání nižšími otáčkami. Není ovšem jednoduché udržet v ruce poměrně velkou masu vrtačky, na jejímž konci je upevněn malinkatý hrot mikrovrtačku vibrující pod nastavenými otáčkami, který se při sebemenším brnknutí o vrtanou plochu či vychýlení ze směru snadno zlomí. Vrtat ručním způsobem je proto jistější. Pro ruční vrtání stačí dřík zasadit do umělohmotné objímky od injekční jehly a místo usazení  zakápnout vteřinovým lepidlem. Vzniklé udělátko se uchopí mezi palec a ukazováček ruky a otáčivými pohyby se vrtá. Některé injekční jehly jsou úplně dokonalé – otvor v objímce je přesně takového průměru jako dřík. Vše chce vyzkoušet a osvojit si ten správný grif. Každopádně díky rozšířenému dříku nehrozí nepříjemný jev, který se  projevuje u vrtáčků nejmenších průměrů ze současné produkce nemajících rozšířený konec. Při vrtání se prohýbají a pruží, takže vrtat s nimi v podstatě nelze.

         Vrtáčky s rozšířeným dříkem své uplatnění najdou u modelářů stavějících modely všeho druhu. Uspokojeni budou stavitelé letadel, ale dobrým pomocníkem jsou také pro stavitele modelů bojové techniky či lodí. Hodí se zejména k předvrtání otvorů pro uchycení antén, výpletů a kabeláže v prostorech osádky, vyvrtání otvorů pro hlavně zbraní a odvrtání výfukových otvorů. Když není výfuk kulatého průřezu nevadí, po vyvrtání kulaté díry uprostřed odvrtávané plochy vrtáním kývavými pohyby nahoru a dolů odvrtáme zbytek hmoty a dosáhneme tak potřebného tvaru otvoru po celém jeho průřezu. Dá se s nimi také opravovat tmelením a broušením poškozené nýtování či znázornit rychlošrouby u krytek a revizních otvorů. 

Vrtáčky lze dodat jednotlivě v těchto velikostech (průměr hrotu v mm):

0,14

0,24

0,37

0,44

0,45

0,52

0,54

0,64

0,76

0,86

nebo v těchto sadách (po 4 kusech):

Základní sada: 0,24 – 0,37 – 0,45 - 0,52 mm

Sada č.1:  0,14 – 0,24 – 0,37 – 0,44 mm

Sada č.2:  0,54 – 0,64 – 0,76 -  0,86 mm

Více informací na maly@ipmsnymburk.com

 

image